Techniki, które najczęściej są używane w druku elektroniki to sitodruk rotacyjny i sitodruk płaski, jednak to sitodruk rotacyjny daje nam wiele nowych możliwości jak na przykład druk bezszwowy. Druk odbywa się z roli na rolę (materiał, który jest zadrukowany jest odwijany z roli a następnie zwijany po zadruku). Myśląc o przyszłych inwestycjach, początkowo linie druku elektroniki metodą sitodruku rotacyjnego mogą wydawać się droższe, jednak koszty eksploatacji są znacznie niższe a sita obrotowe wytrzymują do 500 000 metrów bieżących zadruku co skraca do minimum przestoje maszyn. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom europejskich producentów elektroniki SPGPrints wprowadziło kompletne, personalizowane linie do sitodruku rotacyjnego RSI Line Hot Air, która umożliwia druk z prędkością do 150 metrów na minutę!
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat linii RSI Hot Air.
Termin elastyczne płytki drukowane PCB w dużej mierze odnosi się do podłoża drukowego, którym może być szeroka gama tworzyw sztucznych jak PET czy PI. Ostatnio również papier staje się coraz bardziej popularnym podłożem drukowym ze względu na prostotę procesu recyklingu. Sitodruk rotacyjny jest możliwy na niemal każdym podłożu zwiniętym w rolę. Elastyczność płytek nie tylko pozwala nam na produkcję małych elementów w dużych ilościach, ale także obniża ich wagę i koszty. Jest to priorytet w przypadku zastosowania drukowanej płytki PCB w laptopach czy telefonach komórkowych. Wiele z tych urządzeń z biegiem lat stało się znacznie mniejszych właśnie dzięki sitodrukowi rotacyjnemu. Branża motoryzacyjna również stosuje z roku na rok coraz większą liczbę urządzeń elektronicznych, które muszą być jak najlżejsze by nie generować nadmiernego spalania pojazdów. Inne dziedziny przemysłu, w których często stosuje się elastyczne płytki PCB, to sektor energetyczny, który korzysta z linii SPGPrints RSI do druku paneli słonecznych czy baterii. Flexible PCB znajduje największe zastosowanie w połączeniu z technologią RFID czyli identyfikacji za pomocą fal radiowych co jest szeroko stosowane w księgarniach i sklepach, śledzeniu łańcucha dostaw, kart bankowych czy identyfikacji inwentarza żywego.
Duży plusem drukowania płytek do elektroniki za pomocą sitodruku rotacyjnego jest neutralność procesu na środowisko. Konwencjonalną metodą produkcji płytek drukowanych jest ich trawienie bądź ablacja laserowa. W każdym z tych procesów zbędny materiał jest usuwany by uzyskać ostateczną postać obwodu. Jest to metoda pozostawiająca wiele odpadów poprodukcyjnych. Na szczęście produkty w technologii RFID są coraz częściej drukowane na papierze czy folii co znacznie ułatwia ich recykling. Produkcja urządzeń RFID za pomocą sitodruku rotacyjnego to wielki krok naprzód i jest coraz bardziej popularna wśród europejskich producentów.
Farba elektroprzewodząca do produkcji płytek PCB w połączeniu z odpowiednio dobranym sitem zapewnia maksymalną jakość druku połączeń elektrycznych. Bardzo ważne są właściwości użytych farb, które występują na rynku w wielu wariantach biorąc pod uwagę szerokie spektrum zastosowania płytek drukowanych. SPGPrints wychodzi na przeciw swoim klientom i pomaga w doborze sit oraz farb w współpracy z ich dostawcami jak Henkel czy Dupont. W ich skład wchodzi głównie srebro, węgiel czy elektroprzewodzący polimer i rozpuszczalnik, który utrzymuje ciekły stan skupienia. Śledzimy również na bieżąco najnowsze innowacje w produkcji farb. Firmy takie jak Copprint i PrintCB opracowały farby miedziane, które otwierają nowe horyzonty przed drukiem elektroniki metodą sitodruku rotacyjnego.